• Witaj na stronie internetowej "Lidera Pojezierza"!
  • Mobilna aplikacja turystyczna "Polskie Trasy"
    Zapraszamy do zwiedzania najciekawszych i uroczych zakątków naszego obszaru
  • Zrealizowałeś projekt w ramach PROW lub PO RiM?
    Prześlij do nas informację na ten temat w celu umieszczenia projektu na Mapie Dobrych Praktyk!

Aktualności - najnowsze informacje

W minioną niedzielę (19 lipca) w Pszczelniku (gm. Myślibórz) odbyły się uroczystości związane z obchodami 87. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Przy pamiątkowym pomniku spotkali się przedstawiciele najwyższych władz z Polski i Litwy. Nie zabrakło samorządowców, delegacji z różnych jednostek organizacyjnych województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańców regionu.

Ze strony litewskiej obecni byli, m.in.: Eduardas Borisovas - ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, płk. Gytis Kazokas - attache obrony, Wiesław Wierzchoś - konsul honorowy Litwy w Szczecinie oraz przedstawiciele władz samorządowych rejonu kowieńskiego.

Wojewodę zachodniopomorskiego reprezentował dr Artur Staszczyk - doradca wicewojewody ds. międzynarodowych i polityki pamięci. Z kolei w imieniu marszałka województwa w spotkaniu uczestniczył Zbigniew Chojecki - radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Ponadto obecni byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP, powiatu myśliborskiego, samorządów z gmin ościennych oraz z oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. Liturgię słowa prowadził ks. prałat Aleksander Jaszczur z myśliborskiej parafii. Minutą ciszy oddano hołd bohaterom.

Co roku w lesie pod Pszczelnikiem, odbywają się uroczystości, które mają na celu upamiętnienie historycznego i jednocześnie tragicznego w skutkach lotu 2 litewskich lotników. 15 lipca 1933 roku litewscy lotnicy Steponas Darius i Stasys Girenas podjęli próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna na Litwie. Był to dystans 7186 km. Samolot, nazwany przez pilotów "Lituanica", przeleciał na północnym Atlantykiem, jednak 17 lipca 1933 roku, po pokonaniu dystansu 6411 km, rozbił się w lesie koło wsi Pszczelnik. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im jedynie 650 km. Natomiast w 1935 roku w miejscu katastrofy odsłonięto pomnik poświęcony tragicznie zmarłym lotnikom.

Ambasador Litwy podziękował za wspólną przyjaźń między obydwoma krajami oraz za współpracę na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Podziękował też duchowieństwu i społeczności lokalnej. Ponadto nawiązał do partnerskich kontaktów między młodzieżą w Puńsku i Myśliborzu.

- Jest już tradycją, że spotykamy się w tym miejscu. Od lat podziwiamy litewskich asów przestworzy, którzy bohatersko zapisali się w pamięci, walcząc o niepodległą Litwę. Za miłość do swojej ojczyzny zapłacili cenę najwyższą - zaznaczył przedstawiciel wojewody.

Następnie delegacje władz z Polski i Litwy u stóp pomnika złożyły wieńce i kwiaty. Licznie zgromadzeni mieli też okazję do przyjacielskich spotkań, miłych rozmów oraz do zwiedzania pobliskiego muzeum poświęconego pamięci lotników.

 

 

 

Tagged Under

Wiadomości ARiMR

03 sierpień 2021

Aktualności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.