Wyjazd dotyczył wspólnej ewaluacji realizowanego projektu współpracy „Marka turystyczna – sieć ekomuzea”.  W ewaluacji brali udział przedstawiciele Stowarzyszenia Lider Pojezierza, Stowarzyszenia Wiejska Inicjatywa Rozwoju oraz LGD Zielone Światło, LGD Zielona Dolina Odry i Warty z woj. Lubuskiego i LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”, … właśnie z województwa Śląskiego. Głównym celem wyjazdu było podsumowanie działań w realizacji operacji „Marka Turystyczna – Sieć Ekomuzea” z partnerami z Rumunii.

Temat perspektywy w nowym okresie programowania 2022-2027 w zakresie zrównoważonego rozwoju to kolejne wspólne prace partnerów. Ponieważ współpraca partnerów była niezwykle ciekawa i sporo ciekawych inicjatyw „urodziło” się w trakcie wspólnych rozmów, warsztatów i szkoleń partnerzy postanowili rozszerzyć swoją współpracę o kolejnych partnerów Rumuńskich i LGD z obszaru Pomorza Zachodniego. Efektem było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Federacją i 3 LGD z Rumunii. Jedna z wartości dodanych projektu.

Odwiedziliśmy trzy lokalne grupy działania:

  1. GAL Tara Gugulaniolor w Timisoara, gdzie oprócz rozmów zobaczyliśmy budowę kompleksu edukacyjnego dla dzieci z rodzin potrzebujących, zabudowania odrestaurowanego browaru z lokalnym piwem oraz centrum innowacji dla przedsiębiorczości związanej z naturą „WeWilder Campus”, gdzie prowadzone są projekty ochrony przyrody, w tym populacji żubrów (miejscowość Aremis); projekty współfinansowane ze środków UE.
  2. GAL Tara Secaselor Alba – Sibiu, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem gminy Pauca i przedstawicielami lokalnej grupy działania. Obejrzeliśmy siedzibę gminy i lokalną szkołę. Jak podkreślił burmistrz, jest to teren mniej uprzemysłowiony, bardzo ubogi, ale dzięki funduszom unijnym mający możliwość rozwoju. Podstawą gospodarki jest rolnictwo w tym hodowla owiec.
  3. GAL Bukovina, gdzie spotkaliśmy się z burmistrz Campulung Moldowenesc oraz przedstawicielami LGD. Jest to obszar górski Bukowiny Południowej.

W każdym miejscu trwały rozmowy podsumowujące lub prezentujące projekt „Marka Turystyczna – Sieć Ekomuzeów”, gdzie ze strony polskiej Ireneusz Kostka przedstawił wypracowane w projekcie nasze pakiety turystyczne. Strony rumuńskie prezentowały swoje działania w ramach operacji i pomysły jak kontynuować rozpoczętą współpracę.

Omówione zostały zasady dalszej współpracy w oparciu o wspólne projekty, poprzedzone diagnozą potrzeb, które koncentrowały się będą wokół tematyki energii odnawialnej i możliwości jej wykorzystania w małych miejscowościach, wsparcia mieszkańców w przezwyciężeniu ubóstwa energetycznego, działań w zakresie pszczelarstwa i produktów pszczelich i w ogóle pszczół – jako nośnika życia i czystości natury, nieprzetworzonej żywności, powrotu do naturalnego sposobu życia - wedle cytatu gdzieś zasłyszanego  „nie będzie pszczół, nie będzie nas”. W trakcie rozmów omówione zostały propozycje projektów wymiany dla młodzieży oraz wymiany kulturowej. Ustalono przyjazd do Polski przedstawicieli lokalnych grup działania z Rumunii na wiosnę przyszłego roku. Istotne były rozmowy dotyczące finansowania działań oraz możliwości pozyskania funduszy z różnych źródeł.

Efektem rozmów było, jak wspomnieliśmy powyżej podpisanie porozumień o współpracy polsko-rumuńskiej nie tylko w zakresie lokalnych grup działania. Spotkaliśmy zupełnie przypadkiem przedstawicieli zespołu folklorystycznego z Bukowiny. Bardzo otwartego na współpracę w tej dziedzinie swojej działalności. Ponieważ uczestniczył z nami jeden z organizatorów Pyrzyckich Spotkań Folklorystycznych i naczelny Pulsu Powiatu Pyrzyckiego Ryszard Tański temat rozwinął się u źródła – to kolejna wartość dodana projektu.  Umowę podpisaliśmy jako Federacji LGD Pomorza Zachodniego. Tłumaczem podczas rozmów i przewodnikiem odwiedzanych miejsc był mieszkaniec Barlinka urodzony w Rumunii Viorel Trif - tłumacz i świetny organizator.  

Poza ważnymi rozmowami o współpracy mieliśmy możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc w trakcie naszego objazdu: obejrzeliśmy secesyjne centrum Starego Miasta Timisoary, w miejscowości Sibiu spacerowaliśmy między straganami jarmarku świątecznego, w Campulung Moldowenesc odwiedziliśmy Muzeum Drewna i lokalnej historii a udając się w drogę powrotną ku granicy z Węgrami późnym popołudniem podziwialiśmy „Wesoły Cmentarz” znajdujący się we wsi Săpânţa, w okręgu Marmarosz, niedaleko granicy z Ukrainą. Pomysłodawcą i twórcą pierwszych „wesołych” nagrobków był miejscowy cieśla – Stan Ion Pătraş, który zaczął rzeźbić je w takiej formie w 1935 r. Dzieło kontynuuje jego następca – Dumitru Pop Tincu. O rysunku i tekście, który pojawi się na nagrobku decyduje rzeźbiarz, ale wcześniej stara się on skonsultować z rodziną, by treść jak najlepiej charakteryzowała zmarłego. O wyjątkowości miejsca świadczy fakt, że w 1999 roku Wesoły Cmentarz w Săpânţa został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nieodzowne na terenie Rumunii były posiłki z tradycyjnymi potrawami połączone z pięknem przyrody. Drogi w Rumunii są dobre nierzadko lepsze niż w naszym kraju. A miejscowe serpentyny w górach z widokami na szczyty gór zapierały dech w piersiach.  

Zadanie realizowane było w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. „Marka turystyczna - sieć Ekomuzea”, w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań z zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Tekst wspólny Teresa Furman i Ireneusz Kostka
Fot. Agnieszka Piotrowska

Tagged Under


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.