Międzynarodowy projekt współpracy pn. "Marka turystyczna- Sieć Ekomuzea"." Ekomuzea - zostaw swój ślad" to hasło, które ma zmobilizować nasz projekt. Zostaw swój ślad to obraz i emocje, które powinny pozostać na długo w głowie każdego, który przyjedzie jako turysta na obszar działania partnerów projektu.  Dlatego stworzyliśmy pakiety turystyczne. Takie konkretne, dla tych, którzy interesują się daną tematyka.

1) Czar Pary - stare budynki kolejowe, dworce, trasy rowerowe prowadzone na torowiskach, muzea kolejnictwa, tradycje kolejarskie, parowozy, stare lokomotywy spalinowe. Powrót do przeszłości. Para jako napęd lokomotyw, ale przede wszystkim napęd gospodarczy XIX wieku. Idea maszyny parowej. Najprostsze urządzenia. Historia i nowoczesność. Czy to już koniec epoki pary? A co będzie jak zabraknie prądu, paliw …?  Historie dworców i wież ciśnień. Ciekawe wydarzenia związane z kolejnictwem przygotowane przez mieszkańców. Kuchnia kolejowa, smaczna i szybka. Miejsca noclegowe. 

2) Dawne dzieje i pradzieje - okres megalitów, kurhanów, osad słowiańskich.  Budowle starsze niż piramidy egipskie do czasów naszej ery przed powstaniem państwa polskiego. Pakiet zawiera podróż po tych obiektach ich replikach, Opowieściach historyków, Ciekawe wydarzenia związane z tym pakietem przygotowanym przez mieszkańców. Kuchnia z kamienia łupanego, nie przetworzona, ciekawie pokazana, prosta i smaczna. 

3) Zakony Pojezierza - stare kościoły, zabudowania klasztorne, tradycja klasztorna. To pakiet związany z zakonami ich zwyczajami, tajemnicami, budowlami zakonnymi i legendami. Zakony - Cystersi, Templariusze, Joannici. Ich budowle nadal słynna z ukrytych skarbów oraz legendami. Ciekawe wydarzenia związane zakonami. Wydarzenia przygotowane przez mieszkańców. Kuchnia zakonna ciekawie pokazana, smaczna.

4) Rzemiosł dawnych ślad - browary, winnice, gorzelnie, folwarki i młyny, masarnie, mleczarnie i przetwórstwo mleczarskie, suszarnie, spichlerze. Historia przetwórstwa lokalnego sięga czasów dawnych i tych współczesnych, praktykowanych przez nasze babcie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale to nie tylko przetwórstwo samo w sobie to również miejsca przetwórstwa, owiane legendami i historią ludzi, którzy poświęcili kawał swojego życia w tych obiektach.  Ciekawe wydarzenia związane z rzemiosłem, kulinariami przygotowanymi przez mieszkańców. Przetwarzanie żywności, Kuchnia ciekawie pokazana, smaczna. 

5) Parki drzewa Lasy - Pakiet związany z przyrodą, przestrzenią, jaką tworzy natura oraz powrót do ogrodów przydworskich, ogrodów i parków tworzonych przez ludzi oraz naturalnych stworzonych przez przyrodę.  Parki przydworskie, ogrody, parki krajobrazowe, parki narodowe, pomniki przyrody, atrakcyjne przyrodniczo obrazy i widoki, które mogą zachwycić obserwatora.  Odnajdywanie ciekawych kolekcji przyrodniczych, promowanie bioróżnorodności i wysp przyrodniczych, roślin rzadko spotykanych.  Kuchnia wykorzystująca ciekawe mieszanki roślinne. 

W dniu 11.01.2023 rozpoczęliśmy przekazywanie tabliczek informacyjnych dla partnerów projektu, którzy zaangażowali się w trakcie realizacji operacji. 

Właśnie przekazaliśmy tabliczkę informacyjną oznaczającą miejsce z pakietu "Rzemiosł dawnych ślad".

"Młyn w dolinie Iny" -  http://www.rybaki.com.pl/ nie tylko mąka, chleb i tradycja, ale też świeży pstrąg, degustacja wina gronowego oraz niesamowity spokój i atmosfera. 

Będziemy prezentować miejsca z naszych pakietów turystycznych, będziemy podróżować z Wami podczas kolejnego przekazywania tablic informacyjnych z kodem QR do aplikacji www.ekomuzea.pl 

Tagged Under


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.