Stowarzyszenie ”WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju zaprezentowało w dniu 30 września 2022 r tworzone pakiety turystyczne na obszarze Gminy Marianowo, Chociwel i Ińsko.

Uczestnikami wyjazdu byli mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych z obszaru działania Partnerów tj. Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” i Stowarzyszenia „WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju międzynarodowego projektu współpracy pn.”Marka turystyczna –sieć EKOMUZEA”.

W Gogolewie gm. Marianowo uczestnicy poznali ciekawe pomysły Państwa Ławniczak, którzy niespełna trzy lata temu kupili gospodarstwo rolne i tworzą zagrodę edukacyjną pn.”AGRODOLINKA”, która wpisuje się w pakiet turystyczny ”Rzemiosł dawnych ślad”. Właściciele pragną zachować charakter tego starego gospodarstwa tworząc skansen i program- edukacja przez zabawę dla dzieci i młodzieży.. Spotkaliśmy grupę dzieci, która brała udział w wykopkach, jedliśmy ziemniaki z parnika wspominając dzieciństwo na wsi.

Najcenniejszym zabytkiem w Gminie Marianowo jest średniowieczny zespół pocysterski. Obiekt ten wpisuje się w pakiet turystyczny „Szlakiem zakonów”. Uczestnicy zwiedzili kościół i zachowaną część po dawnym klasztorze, dowiedzieli się o historii tego niezwykłego miejsca i poznali legendę o najsławniejszej czarownicy Sydonii von Borck. Podczas zwiedzania obecny był ks. Proboszcz, któremu dziękujemy za możliwość poznania tego miejsca. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Panią Wójt Gminy Marianowo Danutą Ankutowicz, która pokazała i opowiedziała o projektach zrealizowanych na marianowskiej plaży. Dzięki środkom unijnym, krajowym i z budżetu lokalnego samorządu powstało miejsce rekreacyjne z możliwością biesiadowania, koncentrowania i zabawy. Pani Wójt przedstawiła projekt zrealizowany przez Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowa –miejsce na ognisto, stację naprawy rowerów i małą infrastrukturę dla dzieci. Pani Wójt podkreśliła jak ważna jest partnerska współpraca samorządu i organizacji lokalnej, wspólnie można zrobić wiele. To jest ta wartość dodana i ważne, aby jak najdłużej miejsce to służyło mieszkańcom gminy i przyjezdnym gościom.

W Chociwlu w Hali Widowiskowo-Sportowa – kierownik biura LGD poprzez prezentację multimedialną pokazała pakietu pn.: ”Parki, lasy, drzewa”. Sam Iński Park Krajobrazowy ze swym unikatowym dziedzictwem przyrodniczym jest atrakcją turystyczną. Położony na obszarze czterech gmin: Chociwla, Dobrzan, Ińska, Węgorzyna przyciąga tysiące osób pragnących w sposób aktywny spędzić wolny czas. Część gminy Chociwel położona jest w Ińskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie. Miejscowość położona nad jeziorem Starzyc i ma bogatą historię, którą Gmina wraz z lokalną organizacją prezentuję w Chociwelskiej Izbie Pamięci. W obiekcie Hali Widowiskowo-Sportowej i i jej zapleczu zrealizowano szereg projektów dofinansowanych z różnych źródeł.

W Gminie Ińsko po zjedzeniu obiadu uczestnicy poznali Cd. Pakietu pn. „Parki lasy drzewa”- Inwestycje, które wpłynęły na rozwój turystyczny gminy to np. wieża widokowa, promenada, pływające molo. Uczestnicy zwiedzili także Ińską Izbę Pamięci poświęconej historii kolejki wąskotorowej. Izba prowadzona jest przez Stowarzyszenie Miłośników Kolejki Wąskotorowej SEMAFOR, zebrali oni masę pamiątek związanych z historią funkcjonowania stacji. Stowarzyszenie SEMAFOR realizuje szereg projektów dofinansowanych z różnych źródeł. Najnowszym projektem jest stacja naprawy rowerów z autorskim projektem stojaka na rowery i tablicami informacyjnymi o historii Szadzkiej Kolejki Wąskotorowej i koncepcji budowy tras rowerowych po nieczynnym torowisku.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego byli pod wrażeniem zrealizowanych zadań i zaangażowaniu lokalnych samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowym.

Tekst: Małgorzata Krysiak

Zdjęcia: Anna Garzyńska

Tagged Under


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.