Władze

Organizacja dożynek gminnych, publikacja ułatwiająca rolnikom wybór najlepszej odmiany do uprawy, promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem czy poszerzenie oferty noclegowej to kilka z kilkudziesięciu inicjatyw, które pozwolą na dalszy rozwój obszarów wiejskich i rybackich na Pomorzu Zachodnim. Umożliwią to fundusze PROW oraz PO RYBY na lata 2014-2020. Umowy z beneficjentami, wśród których byli także laureaci konkursu KSOW, podpisali 4 maja br. wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa oraz członek Zarządu Ryszard Mićko.

Z myślą o obszarach wiejskich – zachodniopomorscy partnerzy KSOW podpisali umowy

Organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania czy jednostki samorządu terytorialnego oraz inni partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich mogli starać się o wsparcie realizacji wybranych działań. Ich zadania mają m.in. aktywizować lokalnych mieszkańców, rozwijać turystykę, a także wspierać rolników.

Fundacja Siedem Ogrodów zorganizuje w sierpniu, w Mirosławcu, festyn dla mieszkańców i przyjezdnych.
„Święto ziół” to m.in. warsztaty plastyczne, wykłady na temat ziół w kosmetyce, medycynie, nauka układania bukietów, a także występy zespołów ludowych z całej Polski – mówiła  prezes fundacji Grażyna Kugiel.

Dwa projekty zrealizuje przy unijnym wsparciu Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Pierwszy z nich to konkurs poszerzający wiedzę młodzieży na temat znaczenia roślin w ocenie jakości i ochronie ekosystemów wodnych na obszarach wiejskich oraz ich wykorzystania przy oczyszczaniu ścieków komunalnych i bytowych. Drugim jest publikacja mająca na celu zmniejszenie emisji podtlenku azotu, co korzystnie wpłynie na poprawę klimatu na terenie łąk. - Oba projekty są prośrodowiskowe, bardzo ciekawe i ważne dla otoczenia - podkreślał Prorektor ds. Nauki Prof. dr hab. inż. Jacek Przepiórski.

„Rola kobiety, matki, liderki, bohaterki i  orędowniczki walki o niepodległość, tradycje i rozwój na obszarach wiejskich w XXI wieku” pod takim hasłem zorganizuje kongres i wyda publikację Fundacja Razem dla rozwoju obszarów wiejskich.
Rok 2018 jest 100-leciem praw kobiet. Dzięki pozyskanym funduszom będziemy mieli konferencję, pokazy prac ręcznych kobiet, a także publikację w której zostanie ujęta rola kobiety od roku 1918 na przykładzie jednego z zachodniopomorskich sołectw oraz debaty. Będzie to cykl wydarzeń zakończony kolejnym kongresem kobiet z obszarów wiejskich w Pyrzycach. – informowała  prezeska fundacji Agnieszka Odachowska.

To przykłady inicjatyw, które zostaną zrealizowane w 2018 r. dzięki środkom konkursowym w wysokości prawie 600 tys. zł pochodzącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. W tym roku dofinansowanie otrzymały łącznie 23 inicjatywy. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: COBORU Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Szczecinie Dąbiu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, gminy Drawno, Mieszkowice, Widuchowa oraz powiat koszaliński, a także lokalne grupy działania z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Lista rankingowa wszystkich laureatów konkursu dostępna na stronie: http://www.prow.wzp.pl

Turystyka, rekreacja i nie tylko…

Do zachodniopomorskich beneficjentów trafiło także blisko 420 tys. zł Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach „Leadera”.

Wypoczywający nad morzem będą mogli skorzystać z nowej oferty noclegowej w Niechorzu. Dzięki dotacji istniejący budynek gospodarczy zostanie rozbudowany, wyremontowany i przystosowany do świadczenia usług turystycznych. Do dyspozycji wczasowiczów oddane zostaną dwa apartamenty.

Publikacja „Tu budujemy Polskę. Powiat Gryfiński w 100 rocznicę Narodowego Święta Niepodległości” oraz mapa powiatu gryfińskiego to działania, które mają na celu promocję miejsc i wydarzeń na tym terenie. W albumie będzie zawarta opowieść, w formie archiwalnych i współczesnych zdjęć, o rozwoju polskości na terenach powiatu gryfińskiego, powstałych tam kościołach zbudowanych rękoma przybyłych osadników oraz ważnych wydarzeniach. Wspomniane zostaną osoby działające aktywnie na rzecz powiatu w obszarze m.in. kultury, sportu, turystyki i historii.

Nieodpłatna infrastruktura turystyczna i rekreacyjna dostępna dla turystów, grup zorganizowanych oraz mieszkańców regionu powstanie w Zatoniu (gm. Złocieniec). Na odwiedzających to miejsce czekać będą m.in.: park linowy, plac zabaw i siłownia, grill, wędzarnia, miejsca do gry w minigolfa, nowe pomosty żeglarskie, a także gry terenowe.

Bogactwo naszych wód - promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem

Warsztaty promujące potrawy rybne, przygotowanie dań z ryby, pływanie kajakami i rowerami wodnymi oraz łodzią motorową to tylko część atrakcji przygotowana dla uczestników 2 imprez na terenie powiatu myśliborskiego. Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” dzięki unijnym środkom zorganizuje w sierpni br. "Targi Rybackie" w Dębnie oraz zawody spinningowe "Rybka z Pietruszką” w Nowogródku Pomorskim nad Jeziorem Karsko. Wsparcie przeznaczone na realizację tych działań dla LGD z PO RYBY 2014-2020 wyniesie 72 tys. zł.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.