W ramach polsko-niemieckiego projektu, pt. „Samowystarczalność energetyczna regionu na polsko-niemieckim pograniczu”, zorganizowany został wyjazd studyjny do wsi bioenergetycznej (Ivenack) oraz miejscowości aspirującej do takiego miana (Rosenow). Podczas wyjazdu zostały przeprowadzone także wspólne warsztaty dotyczące aspektów praktycznego wdrożenia i funkcjonowania wsi bioenergetycznej. Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” jest również partnerem tego projektu.  Projekt został i nadal trwa w ramach INTERREGu 5a. Wnioskodawcą był Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Wydział Ekonomiczny. Projekt został wymyślony wspólnie podczas konferencji (niejednej) w Przelewicach.  Oczywiście nie tylko ten jeden.

W programie wyjazdu studyjnego zrealizowano program związany z funkcjonowaniem i sposobem zastosowania rozwiązań we wsi bioenergetycznej Ivenack. Uczestnicy wyjazdu nie tylko oglądali ciekawe rozwiązania bioenergetyczne ale również poznawali swoich niemieckich partnerów. Uczestnicy oglądali i podziwiali  stare dęby (ok. 1300 lat) w Ivenack oraz zabudowania pocysterskie. Tutaj uczestnicy z Gminy Bierzwnik głownie sekretarz gminy Daniel Domagała oraz dyrektor GOKu Włodek Wajda  nawiązali ciekawe relacje z burmistrzem , które zamienią się w przyszłą współpracę obu miejscowości.

Kolejny etap to przejazd do Rosenow - aspirująca do bycia niezależną energetyczne miejscowością - to podobnie jak nasze gminy – Bierzwnik, Krzęcin i Przelewice.

Burmistrz Rosenow Norbert Stettin zapoznał uczestników z założeniami wsi bioenergetycznej w swojej miejscowości. Przedstawił też ciekawe rozwiązania związane z turystyką oraz komunikacją mieszkańców. Boksy z  rowerami  elektrycznych to tez ciekawy pomysł, a zagospodarowana stodoła po remoncie, w której działają trzy organizacje realizujące różne projekty działa rewelacyjnie.

Uczestnicy poznali również ciekawą inicjatywę związaną z edukacją bioenergetyczną. Biobus jeżdżący po szkołach podstawowych z zajęciami z zakresu podstaw energii odnawialnej jest w naszym przypadku bardzo potrzebnym projektem.  Dzieci są uczone na podstawie różnych przyrządów, niejednokrotnie prostych zrobionych przez prowadzącą osobę, które przedstawiają sposoby wykorzystania energii słonecznej, wiatru oraz np. rozkładu wody na wodór i tlen. Mamy kontakt i nie zawahamy  się go użyć dla podniesienia świadomości  naszych dzieci (9-15 lat).   

Podsumowanie warsztatów polsko-niemieckich  miejscowości niezależnych energetycznie, przeprowadził dr inż. W. Zbaraszewski z ZUT w Szczecinie, główny koordynator projektu.

Następne działania to:

  1. Polsko-niemieckie warsztaty w Eberswalde (Zentrum für erneuerbare Energien, Brunnenstraße 26a, 16225 Eberswalde), 12.10.2017 (czwartek).
  2. Polsko-niemieckie seminarium w Przelewicach, 13.10.2017 (piątek)

Szczegółowy program na stronach  www.liderpojezierza.pl  lub http://www.energyautarky.zut.edu.pl/

Ireneusz Kostka

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.